Icon Crear Crear

PRÓBA FELADATSOR - Káposztásmegyer sétaállomások 1.

Káposztásmegyer születését és mindennapjait érdekes történetek hálózzák be. Ezek megfejtését kezdjük egy szókirakó feladattal!

KÁPOSZTÁSMEGYER ELŐTÖRTÉNETE
A Duna bal partján, Újpesttől északra alakult ki Megyer település, mely a török korig volt lakott a középkorban. 1426-ban kapta meg hivatalosan a Káposztásmegyer elnevezést, mivel az bizonyult a fő termelési cikknek. Az 1808-as Csekonics-Károlyi fóti birtokátvétel idején hagyományozódott át a név Újpest északi és déli területének megkülönböztetésére. Míg a Duna-mentén épültek a lakó- és szolgáltatóházak, valamint ipartelepek létesültek, addig a káposztásmegyeri dombvidéken mezőgazdasági munka folyt. Miután 1945-ben a Károlyi-uradalom földjei a Termelőszövetkezet tulajdonába került, 1950-ben pedig Újpest a főváros IV. kerületévé vált, így egyre nagyobb szükség bontakozott ki a demográfiai robbanás következtében arra, hogy zöldmezős beruházások keretében panel-lakótelepeket hozzanak létre.

A LAKÓTELEP TERVEZÉSE
Káposztásmegyer lakótelepének helyét az alábbi keretekkel határozták meg az 1960-as években: délen a Szilas-patak, nyugaton a káposztásmegyeri vízmű, északon a főváros határa, keleten a szobi vasútvonal határolja. Az országos pályázaton Callmeyer Ferenc, Környe Tibor, Mester Árpád és Tenke Tibor tervmunkája nyert 1967-ben. 1973-ban lett kész Mester Árpád és Tenke Tibor munkájával az első részletes terv, melynek kezdetleges változatát egy szalvétára vázolták fel. A mintegy 328 hektáros zöldterület tereprendezésére, az alapvető infrastruktúra megállapítására az ÁÉTV, beépítésére a LAKOTERV vállalatát, Fekete Antalt, Füzesséry Zoltánt s Zoltai Istvánt kérték fel 1980-ban. Korabeli térképes terveken nézve a 19-23000 lakásos telep az M0-ás autópályán kívül helyezkedett volna el, a fővárossal való forgalom lebonyolítását az M3 metróval tervezték. 1981 közepére elkezdődhettek a földmunkálatok a beruházás I. ütemének területén.

ALAPKŐLETÉTEL ÉS KEZDETEK
Káposztásmegyer születésének szimbolikus dátuma 1983. március 28. Délelőtt 11 órakor a mai Karinthy Frigyes két tanítási nyelvű általános iskola bejárata előtt Gérnyi Kálmán – a Fővárosi Tanács elnökhelyettese – beszédet mondott, majd Lázár György a Minisztertanács elnöke süllyesztette a földbe az alapkőbe került, kordokumentumokkal feltöltött urnahengert. Leyer Magdolna és Vágvölgyi Anna tervei alapján épültek föl az első lakótömb házai az Óceán-árok utca és Hajló utca által közbezárt telkeken, a 43. sz. ÁÉV munkája nyomán. 1984 végétől már költözhetők a lakások. 1986 végéig 1776 lakás készült el az I. ütemben tervezett 6170-ből.

KÁPOSZTÁSMEGYER I.
Az I-es számú lakótelepen 1986-ig 16 üzlet készült el, ezek közül fókuszban áll az Óceán-árok utca-Hajló utca csomópontjánál fekvő ABC áruház. A Hajló utcától északabbra fekvő házépületeket Heinrich Ferenc és Törőcsik Sándor tervezte. Közben 1984. augusztus 29-re nevet kaptak a káposztásmegyeri közterületek: ipari eredetű neveket, zenetudományban jártas személyek neveit, helybéli különlegességek megnevezését. 1985. december 18-án nevesítették a Kordován térig terjedő szakaszt is. A gazdag geometrikus, mégis emberléptékű formavilágért Építészeti Nívódíjban részesítették a lakótelepet. Ennek szomorú kicsengése, hogy a Lakkozó utcai házak között húzódott tetőegységeket 2018. február 1-6. között lebontották.

KULTURÁLIS ÉLETÜNK SZÍNTEREI: ÁMK
A lakótelep építésétől kezdődően számoltak azzal, hogy a kialakuló városrész lakosainak kulturális igényét is kielégítsék. Így kapott külön épületegységet az Általános Művelődési Központ (ma az Újpesti Karinthy Frigyes Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola működik benne). Céljául a kulturális gyerekprogramok lebonyolítását, a felnőtt tanfolyamok és eseti rendezvények megtartását tűzte ki. Népszerű programja volt a kicsik számára az ovitorna, bábelőadások, kézműves foglalkozások. Míg a nagyokat az esti diszkóval, sportrendezvényekkel lehetett becsábítani az épületbe. A felnőtt és szépkorú korosztálynak tematikus előadásokat, mozgásos tanfolyamokat, varró szakkört, kiállítást, valamint számítógépkezelői oktatást kínált az intézmény. Karinthy Frigyes költő, író nevét 1992. június 2-án vette föl, amilyen formában 2012. augusztus 31-ig (az Újpesti Kulturális Központ) létrejöttéig színesítette a ,,káposztásiak” szabadidős életét. Azóta a két tanítási nyelvű általános iskola használja az épületet.

HELYI MÉDIÁK, FILMEK
A negyedik kerületben külön médiával rendelkezett Káposztásmegyer. 1991. április 15-től kezdődött az Óceán Közösségi Televízió időszámítása Prófusz József igazgató-főszerkesztő és a stáb munkájával az ÁMK berkein belül. Korai jelentős tudósítása az indulást követő ötödik napon volt, amikor a katolikus Szentháromság plébániatemplom alapkőletételén interjút készítettek Göncz Árpád köztársasági elnökkel. A kétheti, majd heti rendszerességű adások változatos témákat és műfajokat érintettek: gyerekműsoroktól a felnőtteknek szóló tanácsadó műsorokig, környezetvédelmi műsorok és vallási közvetítések, színházi és zenei interjúk is adásba kerültek. 1994 őszétől már Újpest-szerte fogható volt az Óceán Közösségi TV, ám 2001. augusztus 1-jével átalakították Újpest TV-re, így immár a teljes kerületet érintő kérdésekkel foglalkozott. Bár szerkesztősége megmaradt az ÁMK-ban egy ideig, 2006 őszén megszüntette működését az Újpesti Önkormányzat. A helyi televízió virágzása idején, az 1990-es években futottak helyi újságok is: az ifj. Meggyesi Gyula szerkesztésében, magánkiadásként megjelent Káposztásmegyer, a Káposzta szót zöld színű kiemeléssel megjelenítve. ,,Káposztási” üzletek terjesztették becsületkasszás árusítással. A másik lap, a Káposztásmegyeri Tükör 1996-ban 5000 darabos példányszámban kelt el. Egy harmadik médiát is érdemes kiemelni, dr. Paulus Alajos 1980-as és 1990-es években készített dokumentumfilmjeit. Az ,,Új város születik” végigkíséri az I.-es számú lakótelep építését a tervpályázattól az első lakók beköltözéséig (1970-es évektől 1985-ig). ,,Hol a madár se jár” címmel az önkormányzat madárvédő kezdeményezését mutatja be, ahol helyi lakókat is megszólaltatott az ügyben a rendező. Az utolsó, káposztásmegyeri témájú dokumentumfilm, a ,,Fény-képek Istenről” a helyi katolikus közösség megformálódását, a templomépítkezést és a közösségi létet követi nyomon.
4 általános iskola proba környezetismeret Edad recomendada: 9 años
0 veces realizada

Creada por

Adrienn Erdei
Adrienn Erdei
Hungría

Top 10 resultados

Todavía no hay resultados para este juego. ¡Sé el primero en aparecer en el ranking! Inicia sesión para identificarte.
Crea tu propio juego gratis desde nuestro creador de juegos
Compite contra tus amigos para ver quien consigue la mejor puntuación en esta actividad

0 Comentarios

Inicia sesión para escribir un comentario.
  1. tiempo
    puntuacion
  1. tiempo
    puntuacion
tiempo
puntuacion
tiempo
puntuacion