Icon Crear Crear

Kuga v Evropi in Sloveniji

Presentación

Oglej si kratko predstavitev o kugi.

Descarga la versión para jugar en papel

Edad recomendada: 9 años
39 veces realizada

Creada por

Eslovenia

Top 10 resultados

Todavía no hay resultados para este juego. ¡Sé el primero en aparecer en el ranking! para identificarte.
Crea tu propio juego gratis desde nuestro creador de juegos
Compite contra tus amigos para ver quien consigue la mejor puntuación en esta actividad

Top juegos

  1. tiempo
    puntuacion
  1. tiempo
    puntuacion
tiempo
puntuacion
tiempo
puntuacion
 
game-icon

Kuga v Evropi in SlovenijiVersión en línea

Oglej si kratko predstavitev o kugi.

por Sara Šumer
1

Kuga v Evropi in Sloveniji

Kuga je bila opisana že v antiki, iz zgodovine pa je verjetno najbolj znana epidemija kuge, ki je prizadela Evropo v poznem srednjem veku, v kateri je umrlo 30-60% evropske populacije. 

2

Povzročitelj bolezni

Kuga je bakterijska infekcijska bolezen, ki jo povzroča enterobakterija Yersinia pestis - bacil.

3

Inkubacija

Inkubacijska doba je 2-8 dni, za pljučno obliko bolezni pa največkrat 2-4 dni.

4

Prenos bolezni na človeka

Kuga se na človeka prenese iz živali. Največji vir kuge so glodavci. Iz okuženega glodavca se kuga prenese na človeka preko bolhe. Po preboleli bolezni se pri človeku razvije delna imunost. Človek  ponovno zboli za kugo, če je količina bacilov v bolhi velika.

5

Prenešanje okužbe

Bolezen se prenaša z ugrizi okuženih bolh, kapljično, z direktnimi stiki z bolniki, z indirektnimi stiki – predvsem kontaminirana zemlja ali živalska tkiva, s praskami ali ugrizi okuženih živali, npr. mačk, možna je tudi laboratorijska okužba.
6

Bolezenski znaki

Obstaja več pojavnih oblik kuge, najpogostejša je bubonska kuga. Bolezen nastopi nenadno, z visoko vročino, mrzlico, splošno šibkostjo in glavobolom. V nekaj urah sledi pojav izjemno povečanih in bolečih področnih bezgavk – bubo, najpogosteje v pazduhah, dimljah ali na vratu.
Obstaja tudi pljučna kuga, ki pa je zelo redka. Začetni znaki so podobni kot pri drugih hudih okužbah dihal, kasneje se pojavi še izkašljevanje krvi. Brez zdravljenja je smrtnost blizu 100%.

7

Zdravljenje

Ob sumu na kugo je potrebno zdravljenje začeti takoj, brez čakanja na mikrobiološke izvide. Bolniki morajo biti v izolaciji.
8

Zaščita pred boleznijo

Ob tesnem stiku z zbolelimi za kugo, ob verjetni izpostavljenosti okuženim bolham, ob stiku s kontaminiranim biološkim materialom ali ob laboratorijski izpostavljenosti povzročitelju kuge je potrebno jemati antibiotike v zaščitne namene, da se prepreči razvoj bolezni. 
Obstaja tudi cepivo proti kugi, vendar glede na to, da je kuga pri ljudeh redka bolezen, se cepljenje rutinsko ne izvaja. 

9

Kuga v Mariboru

V 17. stoletju je v Mariboru izbruhnila kuga, ki je terjala visok davek. Oblast se je tudi tedaj odločila za popolno kontrolo javnega življenja, karanteno, nadzor meja in različne prepovedi, ki jih mnogi niso upoštevali.Zaradi nje je umrla kar tretjina prebivalstva, za seboj pa je epidemija kuge, ki je prišla v več epizodah, pustila velika razdejanja.

10

Spomin na hude čase

V zahvalo za prenehanje kuge so mariborski prebivalci leta 1681 postavili kužni spomenik – steber s podobo Marije. Okoli Marije je razvrščenih šest svetnikov, priprošnikov zoper kugo, kasneje so dodali še ograjo. Današnji spomenik je sicer kopija, originali pa se nahajajo v Zavodu za varstvo kulturne dediščine Maribor in Pokrajinskem muzeju Maribor.

educaplay suscripción